Kas gresia, per dažnai darant tokį manikiūrą? Ar reikėtų daryti pertraukas? Taip pat, kaip saugiausia nuimti gelinį laką: acetonu, ar freza? Ar frezos naudojimas, darant manikiūrą, saugus? Ar išplonintas nago paviršius nesukelia didesnės grybelinių ligų rizikos?
Gelinio lakavimo nagų procedūra gali turėti šalutinių poveikių tiek nagams tiek odai. Vienas iš dažniausių – nago plokštelės pažeidimas, išplonėjimas. Dažniausiai nago plokštelė pažeidžiama dėl traumavimo, kuris įvyksta atliekant gelio šalinimą freza. Esant pažeistai nago plokštelei didėja ir rizika užsikrėsti grybeline infekcija. Tuo tarpu ilgesnis nago ir odos kontaktas su acetonu taip pat turi rizikų. Ypač esant dažnoms ilgiau trunkančioms acetono aplikacijoms nagai tampa trapesni, gali atsirasti įtrūkimų ir nago plokštelės spalvos pakitimų.
Atliekant nagų procedūras taip pat yra rizika pažeisti aplink nagą esančius audinius, patekusi bakterinė infekcija sukelia paronichiją, kuri pasireiškia odos aplink nagą paraudimu, patinimu, skausmu, o jos gydymui neretai reikia pasitelkti ir antibiotikus.
Dėl gelio sudėtyje esančių cheminių medžiagų metakrilatų, gali pasireikšti alerginis kontaktinis dermatitas, taip pat nereti ir iritaciniai kontaktiniai dermatitai. Aplinkinėje odoje atsiranda bėrimai, vargina niežėjimas, paraudimas, pleiskanojimas, patinimas.
Gelio džiovinimui salonuose dažniausiai naudojamos UVA spindulius skleidžiančios lempos. 315 – 400 nanometrų ilgio UVA spinduliai, skverbdamiesi į gilesnius sluoksnius, ne tik skatina odos senėjimo procesus, pigmentaciją, tačiau taip pat kaip ir UVB turi įtakos jos ląstelių DNR pakitimams bei odos vėžio vystymuisi. Labai dažnai nagus lakuojant geliu visos šios rizikos didėja, todėl rekomenduojama tarp procedūrų leisti nagams atsistatyti.
Ką reiktų žinoti, mėgstančios nagų gelinį lakavimą?
Siekiant sumažinti ilgalaikio manikiūro ar pedikiūro rizikas rekomenduotina prieš procedūrą gerai nusiplauti rankų ar pėdų odą ir 20 minučių iki jos patepti kremu su 50 ar didesniu SPF. Taip sumažinsite ne tik priešlaikinio odos senėjimo, tačiau ir odos vėžio riziką. Lietuvoje dar nėra populiaru, tačiau užsienyje žmonės gelį stingdant su UV lempomis, vis dažniau renkasi dėvėti pirštines su prakirptais galais, kad apsaugotų odą nuo žalingo UVA spindulių poveikio. Į šias rekomendacijas turėtų ypač atkreipti dėmesį labai šviesios odos žmonės, ankščiau turėję odos vėžį, vartojantys imuninę sistemą silpninančius vaistus.
Po procedūros vėl nusiplaukite rankas, grįžus namo ir pėdas, o atsiradus odos pažeidimui dezinfekuokite antiseptiku kelis kartus per dieną kol užgis. Pastebėjus, kad pakito nago plokštelės spalva, ji tapo nebe blizgi, trupanti, sustorėjo, taip pat jeigu atsirado aplinkinės odos bėrimai, nauji dariniai, ar pasikeitė jau esantys, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją dermatologą.
Kas žinotina apie manikiūro ir pedikiūro salonus? Į ką atkreipti dėmesį, jei norisi, kad nagai būtų ne tik dailiai sutvarkyti, bet ir sveiki?
Renkantis manikiūro ar pedikiūro specialistą rekomenduojama atkreipti dėmesį į darbo vietą. Grožio salonai turi higienos pasus, liudijančius apie higienos normų laikymąsi. Tuo tarpu Lietuvoje vis dar gausu pasiūlymų atlikti šias procedūras namuose, kur yra sunku sukontroliuoti ar yra laikomasi saugos ir higienos reikalavimų. Visuomet drąsinu savo pacientus pasiteirauti apie instrumentų sterilizavimą, prašyti juos išpakuoti prie akių. Naudojant nesterilius instrumentus, didėja rizika užsikrėsti ne tik grybelinėmis ar bakterinėmis infekcijomis, tačiau ir virusinėmis, per kraują plintančiomis, tokiomis kaip ŽIV, hepatitas B ir C.
Gal Jūs, kaip gydytoja, turite pastebėjimų apie manikiūro atlikimą savarankiškai? Sakoma, kojų nagus reikia kirpti tiesiai, kad neįaugtų, o nagų odeles tik atstumti, bet nekarpyti? Ar tai tiesa?
Pirmas dalykas ką akcentuoju savo pacientams, kad namuose nagų priežiūros instrumentai turi būti asmeniniai ir jais negalima dalintis su kitais šeimos nariais ir po kiekvieno naudojimo juos reikia dezinfekuoti. Kaip ir naudojantis nagų specialisto paslaugomis, namuose, tiek prieš tiek po atliekamo nagų tvarkymo, reikia nuplauti odą su muilu. Kojų nagus rekomenduojama kirpti tiesiai, taip sumažinsite įaugimo riziką. Aplink nagą esančių odelių nekirpkite, jos atlieka svarbią apsauginę funkciją. Išmirkius nagus vonelėje arba po maudynių odeles galima švelniai atstumdyti mentele. Taip pat reikia nepamiršti jas drėkinti ir kuo dažniau patepti emolientu.